Zaklęte koło monopolu

Czy wiesz, że koszty przyciągnięcia nowego klienta są wyższe niż utrzymanie starego? Tej starej jak świat prawdy nie chcą przyswoić firmy telekomunikacyjne. One nadal nie są zainteresowane reformą swojego postępowania, bowiem działają w konkurencji monopolistycznej, która jest dla nich dojną krową. Jeżeli jest tylko jeden, dwóch lub nawet czterech operatorów, klient nie ma dużego wyboru jeżeli został źle obsłużony. Albo nie decyduje się na zmianę operatora, bo wie, że i tak niewiele to zmieni, albo usługi oferowane przez konkurencję są niemal identyczne. Klient wtedy jest w kropce.

Tak zwana konkurencja monopolistyczna ma miejsce, jeżeli jest za mało konkurentów na rynku. Jeżeli jest ich kilku, to albo się dogadują gdzieś poza plecami klientów i urzędu antymonopolowego, albo dogadują się „na migi”, czyli dla obopólnego dobra nie obcinają cen, żeby nie podciąć gałęzi, na której siedzą. Dobrze wiedzą, że klient i tak nie odejdzie bo nie ma gdzie. Utrzymują bowiem identyczne lub bardzo zbliżone ceny.

Kliencie dotąd będą przepłacać za usługi, dokąd rząd nie dokona tak zwanej deregulacji i pozwoli na bardziej swobodne wchodzenie konkurencji do rynku. Wszelkiego typu koncesje, licencje i obwarowania ustawowo-prawne wprowadzają bariery hamujące lub wręcz uniemożliwiające wejście konkurencji. W historii ekonomii, prawie zawsze, kiedy następowała deregulacja jakiejś branży gospodarki, następowała obniżka cen i korzystał na tym klient.

Miejmy więc świadomość, że dopóki jest czterech operatorów telefonii komórkowej to będziemy płacić kilka razy więcej za usługi niż powinniśmy. Natomiast tam, gdzie jest dwóch dostawców telefonii stacjonarnej lub telewizji kablowej albo nie daj Boże tylko jeden operator, na dodatek do tego scenariusza dodajmy fakt, że tzw. instytut antymonopolowy prawie nie istnieje albo pracuje ze skutecznością uwiązanego szympansa w klatce, to będziemy zapewne robić za przysłowiową dojną krowę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *